Zeynep Kartal

”Sanat geçmişin yaşanmış etkilerini yanında getirerek geleceğe bir ışık olmalıdır.”

1. Sanat anlayışınızdan bahseder misiniz?

Sanat geçmişin yaşanmış etkilerini yanında getirerek geleceğe bir ışık olmalıdır. Yani geleceğe yönelik izlenimlerinde oluşması  gerektiğini düşünüyorum.

Sanat, görsel düşünce  gerektirir. Düşünce biçiminin aktarılma şekillerinden biri dil ise diğeri de sanatsal  faaliyetlerin şekil bulduğu kendi benliğimizdir . Gördüklerimizi  yaşanmışlıkları karşı tarafa yani  izleyiciye aktarmaktır.  Aldığımız bütün bilgiler bir biçimde olgunlaştırıp bu yöntemlerle  ortaya konulan üstün  yaratıcılıktı.

2. Yaratımınızı tetikleyen kaynak nedir?

Dünya üzerindeki  görünen  her şey  ,bir insan için tetik unsuru olabilir. Yaptığım çalışmalarda doku üzerine  inceleme ve etrafımdan  etkilenerek bu süreci  ortaya dökebilmek  uzun zaman almaktadır.

Yaşamdan alıntıların eserlere yansıttığı  bölümlerde gelecekte olan yaşantılarımıza ve hayal gücümüzün ortaya koyduğu bir bütünlüktür.

Zeynep Kartal

3. Kendi açınızdan baktığınızda resim yapmak bir çatışma mı yoksa uyum mudur?

Resim yapmak hem büyük bir çatışma hem de bir uyum içinde istenilen noktaya gelmek  bir benlik sancı  süreci  diye düşünüyorum ,Özgünlük değerlendirilmesin de  her alanın  veya kendine özgü özellikleri  ve kısasları  vardır. Bunun gerçekten  çok fazla üreterek yakalanabileceğini düşünüyorum.

4. Gerçeklik kavramı sanat anlayışınızda ne kadar yer kaplıyor?

Sanatı doğanın taklidi olarak tanımlanmış ve bir ayna gibi görülmektedir. Bence sanatın tek amacı bu olamamalı, çünkü sanat sürekli değişkenlik gösteren bir dinamizmdir.  Sanat yapıtı gerçekliğin özgün bir yorum ortaya koyar. Gerçeği tek bir noktada gibi görmek yanlış olur. Evrenin tek bir gerçeği vardır o da her şeyin değişkenlik yaşandığı bir biçimdir.

Zeynep Kartal

5. Eserleriniz hayatın bir parçası olsaydı nerede olurdu?

Sanat , hem insanın yaratıcı yönünü biçimlendirir hem de onun toplumsal varlığının bir parçasını oluşturur. Bu nedenle sanatçılar her dönemde kimi zaman toplumu baz alarak ilerler ,kimi zaman ise kendi benliğinde kaybolur. Benim için bu süreç değişkenlik göstermektedir.

6. Sizce yaratıcılık bir başlangıç mı yoksa sonuç mudur, açıklar mısınız?

Resim yaparken  gerçekten  hissederek bir bütün halinde kendimizi yansıtarak  yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bunlar olunca zaten gerisinin geleceğini istenilen çizgiye ,kişinin yaratıcılık boyuta geldiğini görmekteyiz.

7. Günümüz dünyasına bakıldığında popüler kültürün etkisini eserlerinizde hissediyor musunuz?

Popüler kültür   ile hayatımıza giren ve sosyal, ekonomik, siyasal ve her konuyu ele alan bir yöndür. Günümüzde çoğunluk tarafından sevilen ve seçilen anlamında olan popüler kültürün sanata yansıması  geçmişten bu zamana kadar gelen bir akım gibi düşünebiliriz .Resimlerimde genellikle doku ve  figürler olarak ilerlemekteyim ve popüler kültür etkisinin ara ,ara olduğunu  düşünüyorum.

8. Toplumsal dünyanın sanat anlayışınızda etkisini olduğunu düşünüyor musunuz?

Sanatçı olmak toplumda bazı özel insanlara özgü bir durumdur. bunun yanında tüm toplumdan sanat yapması beklenemez fakat sanat dalları ile ilgilenmek tabi ki hem kültür hem kişi yönünden farkındalık yaratmaktadır.

Herkes sanatçı olmak zorunda değildir, fakat çağdaş bir insan olmanın gereği olarak, herkes sanattan bir parça anlamaya çalışmalı bence.

Zeynep Kartal

9. Estetiğin  güncel söylemi sizce nedir?

Estetik  güzellik felsefesi diye adlandırılır.  Dolayısıyla bugün estetiğin en temel kavramı güzelliktir. Güzellik, çağdan çağa, toplumdan topluma ve insandan insana  değişen bir kavram olarak görüyoruz. Bunca değişiklik gösterilen estetik  sadece güzellik kavramı olmayabilir. Ben çalışmalarımın bir uyum içerisinde olduğunu ve estetik algısının farklı yorumlanabilir olduğunu düşünüyorum.

10. Türkiye’ de kadın sanatçı olmak sizin için ne ifade ediyor?

Bence kadın sanatçı olarak nitelendirmek yani kadın diye dile getirmenin ,ayırmanın güzel bir şey olmadığını düşünüyorum. Sadece sanatçı olarak nitelendirmek daha iyi geliyor. Geçmişten günümüze sanatın içerisinde yer edinmiş olan beden kavramı her toplumda kendisini farklı şekilde göstererek güzellik anlayışının ,kültürel özelliklerini yansıtan bir imge “Kadın imgesi” farklı anlatım şekilleri ve teknikleri ile yüzyıllar boyunca her yerde görüyoruz, kimi zaman güzelliğin,  kimi zaman büyük bir arzunun temsilcisi olarak taçlandırılmış ve sanat eserlerinin vazgeçilmez imgesi  olarak yer edinmiş. Kısacası kadın sanatçı değil, sanatçı vardır.

 

Zeynep Kartal

ZEYNEP KARTAL KİMDİR?

1997 Gaziantep doğumlu ZEYNEP KARTAL  2016 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Resim bölümü ‘nde lisansını tamamladı. 2020 yılında mezun oldu. Şu anda Gaziantep’ de atölyesinde çalışmalarına  devam ettirmektedir. Eğitim sürecinin de devamlılığı için çalışmaktadır. Yurt içinde çeşitli sergilerde ve yarışmalarda ve bazı  dergilerde söyleşi, yazıları yayınlanmıştır.

Similar Posts

yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: