Nevin Aleyna Çenber

”Her sonucun başka bir başlangıcı getirdiği gibi yaratım da 0 ile 1 arasındadır. Her yeni izleyici ile eserler kendini yeniden yaratır.”

1. Sanat anlayışınızdan bahseder misiniz?

Sanat pratiklerimde disiplinlerarası olasılıkları farklı materyaller aracılığıyla araştırmaya çalışıyorum. İlk dönem üretimlerimde, insan psikolojisi ile ilgileniyordum, belleğimde kalan ruh hallerini en iyi deneyimleyebileceğim şekilde, çevremde varolan insanları konu olarak ele almıştım. Kişilerin kendinden olmayana ‘yabancı’ olarak bakıp ötelekileştirdiğini farketmesi,  bu duruma sebep olan bir etkendir. Sosyal çevremde gözlemlediğim insanlar ile bir süre sonra yakın ilişki kurduğumda aslında farklı kişiliklerinin gün yüzüne çıkması, ‘konuşma’ deneyimlerim doğrultusunda değişen samimiyet , ilk çalışmalarımda portrelerden oluşan bir seri ile karşımıza çıkıyor.

2. Yaratımınızı tetikleyen kaynak nedir?

İlk dönem çalışmalarım geleneksel tavırda oluşuyor ve  resmin biçemsel özelliklerine dikkat çekerken, güncel çalışmalarımda; çevremde olup bitenle, gözümün gördüğü, günlük rutinimde sorunsallaştırdığım; hikaye, anı, kişisel ve toplumsal bellek, altyapı- üstyapı ve iktidar, temel araştırma konularım arasında yer alıyor ve sanatsal pratiğimin temellerini oluştuyor. Süreç içerisinde görünmeyenin ardında aradığım her şey beni harekete geçiren bir kaynak olarak ele alınabilir.

 

Nevin Aleyna Çenber, «Eda», Tuval Üzeri Yağlıboya, 100x100cm, 2017

3. Kendi açınızdan baktığınızda resim yapmak bir çatışma mı yoksa uyum mudur?

Resim yapım sürecini bir Dışavurum olarak ele alırsak, içimde var olan çatışmanın dışa yansıması uyum ile gün yüzüne çıkıyor diyebilirim. Yer yer tam tersini düşündürdüğü de olabiliyor, pratik olarak resim yapmayı tercih ettiğimde fırça yerine spatula ile çalışırken düşünceler ile maddeler dahi çatışıyor.

4. Gerçeklik kavramı sanat anlayışınızda ne kadar yer kaplıyor?

Gerçeklik bir hayal ürünüdür. Gerçek olarak ele aldığımız şey’ bilinemeyendir ve bir arayıştır. İlk dönem çalışmalarımda bunu psikoloji ile ele almıştım sonrasında ise bellek kavramı üzerinden deneyimlemeye çalıştım ve devam ediyorum, tüm varlığımı kaplıyor.. bir o kadar gerçek ve tekrar söylüyorum ki bilinemez.

Nevin Aleyna Çenber, «Emine», Tuval Üzeri Yağlıboya, 110x100cm, 2017

5. Eserleriniz hayatın bir parçası olsaydı nerede olurdu?

Yeri geldiğinde ayna yerine bakabildiğimiz bir tablo, yeri geldiğinde düşünmeye zorlayacak bir kaldırım taşı ya da bu neden burada duruyor diye kaldırma ihtiyacı duyduğumuz bir obje olarak karşımıza çıkabilirdi.

6. Sizce yaratıcılık bir başlangıç mı yoksa sonuç mudur, açıklar mısınız?

Evrenin dinamiğinin karşıt kutuplarla açıklama çalışan yin/yang gibidir. Mutlak değildir ve birbirine dönüşür. Her sonucun başka bir başlangıcı getirdiği gibi yaratım da 0 ile 1 arasındadır. Her izleyici ile eserler kendini yeniden yaratır.

Nevin Aleyna Çenber, «Nevin», Tuval Üzeri Yağlıboya, 125x115cm, 2017

7. Günümüz dünyasına bakıldığında popüler kültürün etkisini eserlerinizde hissediyor musunuz?

Düşünsel süreç olarak içerisinde yer aldığımı fakat pratik olarak uzak kaldığımı söyleyebilirim.

8. Toplumsal dünyanın sanat anlayışınızda etkisini olduğunu düşünüyor musunuz?

Fenomel alanın akıl üzerinde oluşturduğu yük, ruhtaki karmaşanın sebebidir ve bir özne olarak kişileri “öteki” sıfatı ile özdeşleştiriyorum.  Çevresel, toplumsal sorunlardan kaynaklı değişen öznenin ruh hali gözlemlediğim için şüphesiz polyannacı olmadığım takdirde toplumsal dünyadan etkilenmeye devam edeceğim. Portrelerimde ağırlıklı olarak yağlı boya ile boyanmış, her parça bir özne ile başlar, ancak büyük miktarda deneyle, her bir sanat eseri baştan sona kendi yolculuğunu alır. Parçalar izleyicilere kendi duygularını ve kişisel deneyimlerini çekmeye zorlar. Sanat toplumdan, toplum sanattan beslenir.

Nevin Aleyna Çenber, «Nevin», Tuval Üzeri Yağlıboya, 150x135cm, 2017

9. Estetiğin güncel söylemi sizce nedir?

Estetiğe ilişkin hassas terazi artık yok. Tüm yargısal çelişkilerden kurtularak bir biçemde çoğalan ve aslında varlığını kabul etmediğimiz bir kavram doğuyor artık.

10. Türkiye’ de kadın sanatçı olmak sizin için ne ifade ediyor?

Daha geniş açıdan içinde yaşadığımız dünya toplumuna bakacak olursak, en başlardan beri kadın sanatçıları yakın ilişkide bulunduğu erkekler yoluyla tanıma fırsatımız olmuştu. Frida’yı  Diego ile yaşadığı fırtınalı ilişki sayesinde, Lee Krasner’i Jackson Pollock’la evli olmasıyla. Eğer insan hakları bakış açısıyla değerlendirecek olursak, feminist sanatın doğuşu günümüzde daha eşitlikçi yaklaşıma büyük olanak sağlamıştır. Bu durumu Türkiye olarak ele aldığımızda kadın olmak sadece kadın sanatçı olarak değil, her kademede zor bir varoluş. Fakat birey olarak sorun olan yerde konumlanmayı ve sorundan beslenerek bir eleştiriyle ortada bulunmaktan büyük haz duyuyorum. Bu sebeple Türkiye’de kadın olmak beni besliyor ve üretim alanım açısından daha çok düşünmeye sevk ediyor.

Nevin Aleyna Çenber, otoportre, tuval üzeri yağlı boya, 120x100cm, 2020

 

Nevin Aleyna Çenber, otoportre, tuval üzeri yağlı boya, 120x100cm, 2020

 

Nevin Aleyna Çenber, Takımdan Ayrı Düz Koşu, Fotoğraf Düzenleme, Enstalasyon, 2019

NEVİN ALEYNA ÇENBER KİMDİR?

Nevin Aleyna ÇENBER (d.1996,İstanbul), Lisans hayatını 2013-2017 yılları arası Balıkesir Üniversitesi Resim Bölümü’nde fakülte 1.liği ile tamamladı ve aynı süre içerisinde Baskı Sanatları Bölümünde Çift Anadal yaptı. Gazi Üniversitesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmekte olup şu an Resim Öğretmenliği yapmaktadır. Bunun yanında birçok sergi ve faaliyetlere katılmaktadır.

Eğitim

2013-2017 Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü

2015-2019 Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü

2017- 2021  Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı (yükseklisans)

Sergiler

2019 “AŞINMA” GAGA İnisiyatif, ODTÜ Sergi Salonu, ANKARA.

2018 “Uluslararası Engravist ‘Kültürel Miras’ Baskıresim Workshopları ve Sergisi”, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi, İSTANBUL. 2018

“ +0(312)” , Hacettepe Üniveresitesi GSF Heykel Bölümü Sergi Salonu, ANKARA.

2018 “Gerçeklik Alanı 5”, Galeri Çankaya, ANKARA.

2018 “ Münasebet”, Nazım Hikmek Kongre ve Sanat Merkezi, ANKARA

2017 “Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri Derece Mezunları Sergisi VIII”, Altınbaş Galeri, İSTANBUL

2017 “Uluslararası Egeart Karma İpekyolu Sergisi”, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi, BALIKESİR

2016, ”International Biennial of Miniature Art“, ROMANIA 2016, “6th Lessedra International Painting and Mixed Media Competition“, BULGARIA

Similar Posts

yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: