Kader Demirbacak

”Kendime ait üslup oluşturma arayışlarına girdiğimde kendime özgü hatta imza niteliği taşıdığına inandığım dokumu oluşturdum.”

1. Sanat anlayışınızdan bahseder misiniz?

Sanat yapıtı üretilirken sanatçı kendi yaşantısından kesitler sığdırmalıdır. Kullandığı malzeme kendine özgü olmalı ve sanatçıyı yansıtmalıdır. Kendime ait üslup oluşturma arayışlarına girdiğimde kendime özgü hatta imza niteliği taşıdığına inandığım dokumu oluşturdum. Daha sonlarında tekrar bir arayışa girerek doğayı ve bilinçaltımla harmanlayarak fırça vuruşlarım oluşmaya başladı.

2. Yaratımınızı tetikleyen kaynak nedir?

Kendime ait üslup oluşturma arayışlarımda doğaya olan izlenimlerimi bilinçaltımda yoğrulması sonucu ortaya çıkan betimlemelerimdir.

Kader Demirbacak, ‘Doğuş’ Tuval Üzerine Karışık Teknik 50 x 100 cm 2020

3. Kendi açınızdan baktığınızda resim yapmak bir çatışma mı yoksa uyum mudur?

Resim yapmanın bir çatışma olduğunu düşünüyorum çünkü etraftan gelen bir takım uyarılarla bilinçaltında olan yaşantılarımın çatışıp ortaya çıktığını düşünüyorum.

4. Gerçeklik kavramı sanat anlayışınızda ne kadar yer kaplıyor?

Sanat eseri gerçeklikten çok özgün olmalıdır. Gerçekliği bizlere gösteren unsurlar her zaman var. Bu yüzden yapıtlarımda gerçeklikten çok bilinçaltımda olan doğayı yansıtıyorum. Gerçekte var olanları zihnimde harmanlayıp tuvalime fırça darbeleri olarak aktarıyorum.

Kader Demirbacak, ‘Gloom I’ Tuval Üzerine Karışık Teknik 80 x 110 cm 2020

5. Eserleriniz hayatın bir parçası olsaydı nerede olurdu?

Şuan yaşadığımız zor ve kasvetli günlerimizde eserim hayatın tam olarak ortasında yer alır. Şuan hayata korkunç bir karanlık çökmüş.

6. Sizce yaratıcılık bir başlangıç mı yoksa sonuç mudur, açıklar mısınız?

Yaratıcılık sonuçtur. Yaratıcılığın en başı düşünmekten gelir. Eser ortaya çıkarken önce düşünülür sonra yaratıcılık ortaya konularak ortaya konulur.

Kader Demirbacak, Tuval Üzerine Karışık Teknik 25 x 25 cm 2020

7. Günümüz dünyasına bakıldığında popüler kültürün etkisini eserlerinizde hissediyor musunuz?

Hayır, hissetmiyorum.

8. Toplumsal dünyanın sanat anlayışınızda etkisini olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır.

Kader Demirbacak, Tuval Üzerine Karışık Teknik 100 x 100 cm 2020

9. Estetiğin güncel söylemi sizce nedir?

Estetik güzel olan demektir ama sanat sadece güzel olan değildir.

10. Türkiye’ de kadın sanatçı olmak sizin için ne ifade ediyor?

Geçmişe dönüp bakıldığında kadın sanatçılarımız oldukça az sayıdadır. Türkiye’de 100 kadın sanatçı arasında olmak çok gurur verici, biliyorum ki yüzlercesi de vardır. Sayımızın bu kadar artması ve kadın sanatçıların da değerlerinin yükselmesi müthiş bir his.

Kader Demirbacak,Tuval Üzerine Karışık Teknik 100 x 100 cm 2020

KADER DEMİRBACAK KİMDİR?

1996 yılında Konya’ da doğdu. 2012-2016 yıllarında Konya Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri bölümünde eğitim gördü. 2016 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim bölümüne başladı. 2020 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü resim bölümünde yüksek lisansa başladı. Birçok karma resim sergisine katılmış ve ödüller almıştır.

Similar Posts

yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: