İlksen Deniz Baş

”Kesinlikle klasik çininin karşılığı benim için estetik kelimesidir.”

1. Sanat anlayışınızdan bahseder misiniz?

Ben bir çini sanatçısıyım. Sanatım hem tasarıma dayalı hem de ürün üzerine uygulamaya dayalı. Çizimi ayrı bir işçilik boyaması ayrı bir işçilik gerektirir. Benim sanat anlayışım klasik çiniye daha yakındır. Modernize çalışmalarım daha azdır. Geleneksel tarzı severim ve desenlerimi geleneksel tarzda icra etmek beni daha mutlu ediyor.

2. Yaratımınızı tetikleyen kaynak nedir?

Hayatın içindeki her şey. Bitkisel motifler çoğunlukta olsada her şey ilham kaynağı olabilir. Örneğin bir bardak bir lale motifine dönüşebilir.

İlksen Deniz Baş

3. Kendi açınızdan baktığınızda resim yapmak bir çatışma mı yoksa uyum mudur?

Çini sanatında uyum daha ön planda olmalıdır bence. Çünkü geleneksel çininin belli dönemleri belli kuralları vardır. Dönemleri birbirine karıştırmamak gerekir. Ama modern bir şeyler yapmak isterseniz tabii ki de çatışmalar olabilir. Mesela klasik bir motifin içine günümüzde çok popüler olan limon veya zeytin resmedilebilir.

4. Gerçeklik kavramı sanat anlayışınızda ne kadar yer kaplıyor?

%50 diyelim. Gerçek doğada stilize ediliyor çinide.

İlksen Deniz Baş

5. Eserleriniz hayatın bir parçası olsaydı nerede olurdu?

Evde,doğada,sokakta kısacası her yerde.

6. Sizce yaratıcılık bir başlangıç mı yoksa sonuç mudur, açıklar mısınız?

Çinide yaratıcılık sonuçtur.çünkü motifler bellidir.siz belli olan motiflerle bir desen tasarlarsınız, desen bittiğinde renkleriyle olsun kompozisyonuyla olsun yaratıcılık o anda kendini gösterir.

İlksen Deniz Baş

7. Günümüz dünyasına bakıldığında popüler kültürün etkisini eserlerinizde hissediyor musunuz?

Ben gelenekselci yapıya sahibim. Geleneksel çiniye sadık olmaya çalıştığım için popüler kültürün etkisini pek fazla hissetmiyorum eserlerimde.

8. Toplumsal dünyanın sanat anlayışınızda etkisini olduğunu düşünüyor musunuz?

Geleneksel çinide kurallar bellidir ama çiniyi modernize etmek istediğinizde zamanın popüler etkilerini kullanmak gerekir. Alıcıya hitap etmek için de moda olan neyse onu uygulamak zorunda kalırsınız. Sanat toplum için kavramı devreye girer. Biraz da maddi kaygıdan dolayı.

İlksen Deniz Baş

9. Estetiğin güncel söylemi sizce nedir?

Kesinlikle klasik çininin karşılığı benim için estetik kelimesidir. Bu klasikleri günümüze doğru uyarladığımızda estetiği güncellemiş oluruz. Geçmişin günümüze doğru aktarımı.

10. Türkiye’ de kadın sanatçı olmak sizin için ne ifade ediyor?

Günümüzde sanatta kadın ya da erkek farkı olabileceğini düşünmüyorum.popülarite daha ön planda bence…isminiz varsa kapılar daha kolay açılıyor.

İlksen Deniz Baş

İLKSEN DENİZ BAŞ KİMDİR ?

1981 Ankara doğumluyum.

Eğitimlerim:

Lise sanat (resim) bölümü: 1.likle mezun oldum

MYO Dumlupınar Üniversitesi Çini İşlemeciliği bölümünü bitirdim.

Çanakkale 18 mart Üniversitesi GSF Geleneksel Türk El Sanatları bölümü: Fakülte 2.si olarak mezun oldum.

Ana branşım çini olduğu için kendimi çinide geliştirdim. Geleneksel Sanatlar Derneği’ nin projesi olan Türkiye’ nin Ustaları Marmara Bölgesi projesinde yer aldım.

Maddi kazancımı kuyumculuk sektöründe çalışarak kazanıyorum. Sanatımı da evde gerçekleştiriyorum. Atölyem yok desenlerimi ve ürünlerimi evde yapıyorum. Yarışmalara katılıyorum. Sanat müzayedelerine eserlerimi veriyorum. Bu zamanda çok popüler olan online sergilere katılıyorum. Sanatsal platformlarda elimden geldiğince bulunmaya çalışıyorum. Sanatımı bu şekilde duyurmaya çalışıyorum..

Similar Posts

yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: