Emine Dokumacı

” …güncel olmak “vazife” haline gelmiştir. Bu bağlamda sanatçıya manevi bir baskı uygulanmaktadır.”

1. Sanat anlayışınızdan bahseder misiniz ?

Ben resimlerimde izleyicinin kendisini bulmasını, heyecan duymasını, etkilenmesini hedeflerim. Sanat anlayışımı bu bağlamda izleyenle direkt temas kurmak olarak belirtebiliriz.

2. Yaratımınızı tetikleyen kaynak nedir ?

Resimlerimi üretirken temelde bir dürtüye ihtiyaç hissetmem. O benim yaratılışımın bir parçası.. Fakat temelde yoğunlaşmam ve hislerimi harekete geçirmem gerekir. Planlayarak çalışmam. Duygu yoğunluğumun beni nereye götüreceğini bilmeden resimle bütünleşerek ilerlerim. Bu sebeple bakıldığında birbirinde ruhsal anlamda farklı işler çıkar. Çünkü her biri kendine hastır. Her birinin hikayesi ve sinerjisi farklıdır.

Emine Dokumacı

3. Kendi açınızdan baktığınızda resim yapmak bir çatışma mı yoksa uyum mudur?

Resim yapmak benim kendi kendimle olan mücadelemdir. Bazen çatışma bazense uyumdur.

Emine Dokumacı

 

4. Gerçeklik kavramı sanat anlayışınızda ne kadar yer kaplıyor?

Gerçeklik kavramını bence önemlidir . Ama onunda bir sınırı vardır benim resimlerim salt gerçekçiliğe dayanmaz. Tamamen gerçekten uzakta değillerdir.  İzleyicinin aynası olur bir nevi. Görünenin ötesini görmeleri gerekir.

Emine Dokumacı

5. Eserleriniz hayatın bir parçası olsaydı nerede olurdu?

Hayatın tam içinde kalbinde olurdu.  Birde olmak istediğimiz ya da olduğumuz anlarla dolu olurdu.

6. Sizce yaratıcılık bir başlangıç mı yoksa sonuç mudur, açıklar mısınız?

Yaratım bir süreçtir başlarsınız ve iş sizden çıkana kadar bu süreç devam eder. Yani bu durumda başlangıcı ve sonu ayrı tutamayız.

Emine Dokumacı

7. Günümüz dünyasına bakıldığında popüler kültürün etkisini eserlerinizde hissediyor musunuz?

Küresel kapitalizmin sanatı da kendine uyacak şekilde biçimlendirmesiyle “küresel sanat takviminin bir parçası olma açlığı, gerçek bir estetik uğraş veya meraktan ziyade, zamanın çılgınlığına ayak uydurma umuduyla ilgilidir”, güncel olmak “vazife” haline gelmiştir. Bu bağlamda sanatçıya manevi bir baskı uygulanmaktadır. Popüler kültüre uymayı vazife haline getiriyoruz ister istemez.

Emine Dokumacı

8. Toplumsal dünyanın sanat anlayışınızda etkisini olduğunu düşünüyor musunuz?

Çağımız teknoloji çağı. Bu sebeple herkes herkesle etkileşim halinde. Bir fikir bir sanatçıdan çıkıp başka sanatçılarda yeniden yorumlanıyor. Görsellerle çevrelenmiş dünyamızda yüzlercesiyle karşılaşıyoruz. Toplumsal dünyayla iç içeyiz. Sanat anlayışımızında zamanla değişmesi kendini yenilemesi gayet olağan bir durum.

 

9. Estetiğin güncel söylemi sizce nedir?

Güncel olan her şey.

10. Türkiye’ de kadın sanatçı olmak sizin için ne ifade ediyor ?

Türkiye’ de guruplaşmalar çok fazla. Kadın sanatçı olmaksa gerçekten zor. Sanatçı olarak başarılı işler yapmak yeterli olmuyor. Galericiler ya da küratörler artık sanatçı keşfetme derdinde değiller. Sanatçıları onların ilgisini çekmeye mecbur bırakıyorlar. Bu yüzden sürekli göz önünde olmaya zorlanıyorsunuz. Eğer değilseniz işiniz gerçekten zor. Başarısız işler yapmalarına rağmen ortalıkta ya da göz önünde oldukları için sürekli karma sergilerde gördüğüm isimler var. Oysaki biraz daha görmek için çaba sarf eden iyi eğitimli, kadın erkek, dinli dinsiz ayrımı yapmadan kaliteli işler üreten sanatçıları görünür hale getirmesi gereken gözlere ihtiyacı var Türkiye’ nin. Ayrıca kadın sanatçıların çocuk doğurunca ya da ailevi sebeplerden dolayı resim yapmayı bırakacakları düşüncesiyle desteklemeyen ya da onlara yatırım yapmaya korkan bir düşünce yapısının olduğunu da unutmamak lazım. Bu düşünceler kadınların zaten zor olan hayat şartlarında üretip bir yerlere gelmesini zorlaştırıyor.

Emine Dokumacı

EMİNE DOKUMACI KİMDİR?

2009/2015: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümü birincisi

 

Kişisel Sergiler: 

2017 Kelimat Sanat Galerisi solo sergi

2019 Kelimat Sanat Galerisi solo sergi

 

Ödüller:

2019- Venice Sanat Fuarı Altın Kategori Ödülü

2015-Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri 1.lik ödülü

2016-İsmek resim yarışması 1. lik ödülü

2013-Emin Hitay Art Basel ödülü

Similar Posts

yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: